Brošure    Covid19 info    Službeni dio    Za iznajmljivače    E-visitor    

  • Croatian (Hrvatski)
  • English (United Kingdom)
  • Deutsch (Deutschland)
Visit Žminj Visit Žminj

Izbornik

  • Početna
  • Destinacija
  • Gastronomija
  • Kultura
  • Aktivnosti
  • Smještaj
    • Apartmani
  • Zanimljivosti
  • Događanja
  • Kontakt

Za iznajmljivače

  • eVisitor
  • Za iznajmljivače
  • Službeni dio
  • Brošure
  • Početna
  • Destinacija
  • Gastronomija
  • Kultura
  • Aktivnosti
  • Smještaj
    • Apartmani
  • Zanimljivosti
  • Događanja
  • Kontakt
Zanimljivosti

Jeste li znali?

Otkrijte male Žminjske detaljčiće koji će Vas zaintrigirati!

U ŽMINJU MOŽETE SPAVATI NA SIJENUcasamatiki

Spavanje na sjenu s pogledom na kokoške i magarce, apartmani bez električne energije, bazen u vinogradu i masliniku, drvena šetnica i vidikovac za uživanje u zalasku sunca, veliki šah na otvorenom, samo su dio ponude Case di Matiki u selu Matiki. Riječ je o bed & breakfast smještaju koji se nalazi u neposrednoj blizini Žminja. Vlasnica Sonja Glavić poznata je po bogatu doručku spravljenom isključivo od lokalnih namirnica. Primamljiv obrok sadrži:  sir, skutu, mlijeko, kobasice i maslac domaćih proizvođača, zatim kajganu od njenih domaćih jaja spravljenu s mediteranskim biljem, uz sezonsko voće i povrće, te još toplu mirisnu pitu ili kolač, kao i domaći topli kruh. Sonja se budi prije svojih gostiju ne bi li po Žminjštini kupila namirnice domaćih proizvođača, te se hitro vraća u Casu Matiki kako bi ispekla kruh i umijesila kolač čiji miris mami pospane goste. Prema turističkom internetskom portalu TripAdvisoru, La Casa di Matiki proglašena je najboljim Bed&breakfast smještajem u Hrvatskoj u 2019. godini.

FEŠTINSKO KRALJEVSTVO OTKRIVENO SLUČAJNO

Jeste li znali da je Špilja Feštinsko kraljevstvo, koju pohode posjetitelji iz cijeloga svijeta, otkrivena slučajno? Bilo je to 30- ih godina prošlog stoljeća kada je Tone Božac, zvani "Frajtar" prilikom sadnje vinograda slučajno otkrio špilju. Prilikom kopanja rupe za sadnju novog trsa, propao mu je "pikun" (kramp) u jamu. Rupu na koju je naišao pokušao je zatrpati no to mu nije uspjelo u potpunosti. Desetak godina kasnije, za vrijeme talijanske okupacije, mještani su u potrazi za skloništem otkopali rupu otkrivši špilju. Prema usmenoj predaju dobila je naziv "kraljevstvo", jer bi djeca iz okolnih sela  koja bi ju obilazila, na upit roditelja o tome gdje su bila, odgovorila da su bila u "kraljevstvu".  Na žalost, ni Feštine nije zaobišla sudbina brojnih istarskih sela, te su u ratnom pohodu ubijeni odrasli muškarci. Spasio se samo Josip "Bepo" Božac, "Fajtarev" sin koji se sakrio u špilju.

Dogodila se jednom prilikom i tragikomična situacija; mali je nestašni pulić (magarac) pao u špilju. Na sreću, nije se ozlijedio. A mještani su, dok su ga izvlačili, zbijali šale o tome kako je i u pulić bio u "kraljevstvu".

ZNATE LI ŠTO JE ŽMINJSKI ŠKARTOC/KOBASICA "TO GO"?

Žminjski škartoc proizvod je OPG- a Žminjski gušti. Naći ćete ga i pod nazivom Kobasica to go. Naime, u tuljac koji izgleda poput imitacije novinskog papira, vlasnik Milan Udovičić nareže kolutiće suhih kobasica i kockice kruha. Vemo domišljato, a za konzumente jednostavno degustiranje kobasica i u pokretu.

ZNATE LI DA JE ŽMINJSKI GOVOR ZAŠTIĆEN?

Žminjski govor nematerijalno je kulturno dobro Republike Hrvatske. Zaštićen je 2008. godine. Prenosi  se s generacije na generaciju. Na njemu se pisala i piše proza i poezija, te pjevaju pjesme. Njeguju ga Osnovna škola Vladimira Gortana kao i Dječji vrtić Rapčići. Naravno, Žminjci se njime služe u svakodnevnom govoru. Prepoznatljiv je po diftonzima; dva samoglasnika spojena u jedan slog: liet, škarupuon, štuorija...

Žminjski govor pripada sjeverozapadnočakavskoj skupini govora,te sloju najstarijih istarskih slavenskih govora.

ZNATE LI DA JE FOLKOLORNO DRUŠTVO CERE NAJSTARIJE U ISTRI?

Pokretač FD Cere bio je Anton (Tone) Rudan - Starina, zvan Domčić, iz Rudani. FD Cere s djelovanjem počinje 1945. godine. U počecima je drušvo nosilo naziv "Seljačka sloga". Prvi predsjednik bio je Anton Grgorović iz Žgombini. On je Cerane predvodio na nastupima 1948. i 1949. godine u Zagrebu, Puli, Labinu i Rijeci. 1956. godine društvo počinje koristiti današnji naziv, a voditelj postaje Đino Zanetić. Uz Rudana, folkloru su se priključii Romano Božac, Božo Žgomba, Ivan Nini Božac i dr. Zanimljivo, prvi u Istri snimili su gramofonsku ploču pod nazivom "Pjesma i svirka iz Istre". Za njima su brojni nastupi u Sloveniji, Italiji, Bugarskoj, Belgiji, Njemačkoj, Švicarskoj, Francuskoj, Francuskoj, Austriji, te naravno Hrvatskoj.

ZNATE LI DA SE NA ŽMINJŠTINI NALAZI ČAK 118 KAPELICA?

Žminjština se može podičiti s čak 118 kapelica. Smještene su uz prometnice, nerijetko i na križanjima cesta. Predstavljaju zaštitu na putu, putujuću Crkvu, pozivaju na molitvu, podignute su i u čast svecima ili Bogorodici. Najstarija kapelica na Žminjštini sagrađena je u 18. stoljeću, točnije 1734. godine, a nalazi se na Pilju. Najstarija kapelica iz 19. stoljeća nalazi se u Gorenjim Orbanićima i sagrađena je 1846. godine. U prva dva desetljeća prošlog stoljeća izgrađeno je čak 12 kapelica, dok za vrijeme Drugog svjetskog rata nije izgrađena nijedna. Inače, za cijelu Istru nije neuobičajeno da se kapelice podižu u dvorištima ili uz obiteljske kuće. Često je na njih uklesan kršćanski pozdrav, godina gradnje, ime i inicijal osobe koja je kapelicu podigla. 2018. godine svjetlo dana ugledala je knjiga "Žminjske kapelice: tihe čuvarice pučke pobožnosti" autorice Nele Peteh. U knjizi je opisano svih 118 kapelica, obiluje fotografijama, detaljima o lokacijama, materijalima korištenih pri gradnji, dimenzijama, natpisima i zanimljivim pričama vezanim uz svaku kapelicu.

ZNATE LI DA SE U ŽMINJU NALAZI PRVI PRIKAZ GLAZBENOG INSTRUMENTA U ISTARSKOM ZIDNOM SLIKARSTVU?

U crkvi svetog Antuna Opata u Žminju, na freskama se nalazi prikaz krunidbe Djevice Marije. Na velikom prijestolju sjede Marija i Krist koji ju kruni. Dirljiv je prikaz osmorice anđela s krilima koji ih okružuju s instrumentima u rukama, predstavljajući orkestar. Oni sviraju: psalterij, fidl, mandoru, portativ, lutnju i def, a slika predstavlja najstariji prikaz glazbenih instrumenata u Istri.

ZNATE LI DA SE U ŽMINJU ISPEKLA NAJVEĆA PINCA NA SVIJETU?

Jeste li znali da se u Općini Žminj umijesila i ispekla najveća pinca na svijetu? Naime, u sklopu manifestacije Istrijanske pinci pod čerepnjon na ugnjišće, u mjestu Paladnjaki, gospođa Zdenka Jakus umijesila je 2018. godine pincu tešku čak 25 kg. Energična kakva je, već je 2019. odlučila oboriti vlastiti rekord. A to joj je itekako pošlo za rukom. Uz pomoć Mihe Miličića iz Agroturizma Paladnjaki, na oduševljenje brojnih posjetitelja, ispekla je pincu tešku čak 36 kg.

ZNATE LI OTKUDA TOPONIM MODRUŠANI?

Na područje Žminja doseljavali su bjegunci pod Turcima. Turci su 1528. osvojili Liku i Krbavu. Uništili su mnoga naselja među kojima i Modruš. Otuda su se na Žminjštinu doselili stanovnici i osnovali naselje Modrušani.

ŽMINJ U BROJEVIMA

Žminjština je 1910. imala oko 5 700 stanovnika, a 1970. a oko 4 200. Tada je bilo na području Žminjštine zaposleno 238 radnika, a oko 700 ih je putovalo na posao u druge krajeve. Modernizacija i asfaltiranje cesta započelo je prema Pazinu, Puli i Rovinju krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih. Prvi asfalt je Žminj dobio 22. studenog 1969. kada je otvorena cesta Pazin - Pula. Lokalne ceste su bile u makadamskoj izvedbi sve do osamdesetih godina, kada počinje širenje puteva i asfaltiranje. U knjizi "Žminj i Žminjština" (1976.) je zapisano da Žminjština ima 285 automobila što je tada iznosilo oko jedan automobil na 15 žitelja, danas svaki drugi žitelj posjeduje automobil. Tada je bilo i 245 traktora, 310 televizora i 725 radio prijemnik. Do znatnog napretka trgovine dolazi sredinom sedamdesetih, kada su bile u Žminju tri prodavaonice prehrambenih proizvoda, dvije industrijske robe, prodavaonica poljoprivrednih proizvoda, voća i povrća, prodavaonicu automobilskih dijelova i poljoprivredne mehanizacije, trafika i tri gostionice. U Ceru i Modrušanima bile su prodavaonice mješovite robe. Žminj i Žminjština su u samostalnoj Hrvatskoj napredovali, posebno nakon formiranja Općine Žminj 1993. godine, te gradnjom Istarskog ipsilona.
 

ŽMINJ IMA "JEZERO LJUBAVI"

Klenovica ili "Jezero ljubavi" najveća je žminjska lokva koja je nekad bila glavni izvor vode. Služila je kao pojilište za stoku, za pranje rublja i pšenice. Lokve, odnosno površine uz lokve, nekad su bila središta društvenog života. Mnogi su mladići i djevojke upravo na tom mjestu započinjali svoju ljubavu romansu. O tome i danas u narodu žive zanimljive usmene predaje. Upravo je iz tog razloga Klenovica nazvana "Jezerom ljubavi".
 
ZNATE LI ŠTO JE "PUT PERILA", A ŠTO "PUT MRTVACA"?
 
Uz lokvu Črnjava nalaze se sačuvana kamena "perila" na kojima su žene nekada "peračama" prale rublje. Jedan od puteva uz spomenutu lokvu iz tog se razloga zove "Put perila".Drugim putem uz lokvu Črnjava su mještani sela Šoštari, Gorenji i Dolenji Tankovići svoje pokojne sve do 1961. godine nosili na rukama do groblja u Žminju udaljenog 4 km. Taj se put zvao "Put mrtvaca".
 
  1. Nalazite se ovdje:  
  2. Naslovnica
  3. Zanimljivosti
  4. Jeste li znali?

Korisne informacije

  • Hitni brojevi
  • Zdravstvena zaštita
  • Banke, pošta, suveniri
  • Veterinarske usluge
  • Župni uredi
  • Frizerski i kozmetički saloni
  • Automobilske usluge

Službeni dio

  • Dokumenti
  • Pravo na pristup informacijama
  • Pravila privatnosti

O nama

Turistička zajednica Općine Žminj
9. rujna 22A
HR-52341 Žminj 

OIB: 55911265013
VAT: HR55911265013

Kontakt

tel. +385 52 846 792
mob. +385 91 1 846 251
fax. +385 52 846 844
e-mail. tzzminj@zminj.hr

Radno vrijeme:
pon - pet: 07:30 - 15:30

                        istra ecoxperience logo


Copyright © 2025 Visit Žminj. Sva prava zadržana.